Jaki rozmiar obręczy kupić dla dziecka

Często otrzymuję od rodziców pytania o to, jaki rozmiar obręczy kupić dla dziecka. Najpierw proszę, żeby się zastanowić, dlaczego w ogóle kupujecie obręcz. Jeśli będzie ona służyć do zabawy na podwórku z koleżankami – może to być dowolna obręcz, dowolny kolor. Najważniejsze, żeby dziecko było zadowolone.

Inna sprawa, jeżeli dziecko trenuje gimnastykę artystyczną.

Ja osobiście dobieram wysokość (średnicę wewnętrzną) obręczy dla swoich gimnastyczek tak, by sięgała do miejsca pomiędzy pępkiem a kością łonową (pomiędzy pępkiem a pachwiną).

Inni trenerzy proszą, żeby kupować obręcz tak, aby średnica wewnętrzna była na poziomie stawu biodrowego (w sumie mniej więcej wychodzi to samo). Mamy jeszcze kilka wariantów doboru średnicy obręczy, jednak post piszę o tym, jak my to robimy u nas w klubie.

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę przy kupowaniu obręczy? Lepiej kupić większą niż mniejszą, bo dzieci szybko rosną, tylko nie za dużą. 2-3 cm większa niż zaplanowaliśmy – wystarczy. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jakiej klasie sportowej dziecko startuje. Według „Programu zawodów i wymagań w gimnastyce artystycznej na rok 2019” średnica wewnętrzna dla klasy II i I musi wynosić minimum 75 cm. Dla seniorek jest to 80-90 cm. Natomiast ciężar to minimum 300 gram. I nie ma znaczenia to, ile zawodniczka ma wzrostu. Niestety. Gdzie kupować obręcz? W sklepach, które sprzedają sprzęt do gimnastyki artystycznej. Ogólnodostępne sklepy sportowe w centrach handlowych nie mają obręczy typowych dla gimnastyki artystycznej. Dostępne w nich obręcze mają zupełnie inną wagę i jakość materiału, z którego są wyprodukowane. Jednak sytuacja cały czas się zmienia i coraz więcej dobrej jakości sprzętu sportowego do gimnastyki artystycznej można znaleźć w ogólnodostępnych sklepach sportowych.