Gimnastyka artystyczna czy estetyczna? Akrobatyka? A może balet lub taniec? Jeśli zastanawiacie się, jakie zajęcia sportowe wybrać dla swojego dziecka, koniecznie przeczytajcie ten tekst!

Na początku roku szkolnego wielu rodziców zastanawia się nad tym, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko i w ogóle od czego zacząć? Problem wyboru istniał od zawsze, istnieje i będzie istniał. Jak zatem wybrać odpowiednie zajęcia sportowe i nie pomylić się? Tym bardziej, że dziecko jest jeszcze małe i raczej nie potrafi powiedzieć, czym się interesuje?

Małe dziewczynki marzą, by być księżniczkami, marzą o stroju baletnicy i królewiczu, który będzie je nosił na rękach. Chcą robić szpagat i pokazywać różne sztuczki akrobatyczne, by cała rodzina była pod wrażeniem, a rodzice mogli być z nich dumni.

Ponadto nie daje spokoju to, że córka sąsiadów jeździ przez całe miasto do jednej z najlepszych szkół baletowych i nawet kilka razy występowała w teatrze. A historie o tym, jak jej rodzice siedzą w pierwszym rzędzie na widowni znacie już na pamięć. Wtedy zaczynacie się zastanawiać, może i my powinniśmy spróbować? Znajome uczucie?

Jeśli nie macie pojęcia, od czego zacząć i zarówno Wy, jak i Wasze dziecko, nie wiecie, co wybrać, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę odległość i pasujące Wam terminy zajęć kółek, lokalnych klubów sportowych lub sekcji w szkole. Jeżeli szkoła, do której uczęszcza dziecko, prowadzi sekcje sportowe, to idealnie się składa. Po zakończeniu lekcji, dziecko ma zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczy się, a jednocześnie aktywnie spędza czas, poznaje nowych przyjaciół i być może znajdzie swoją pasję. A rodzice w tym czasie mogą spokojnie załatwiać swoje sprawy.

To w końcu, jakie zajęcia dodatkowe wybrać? Zajęcia ogólnorozwojowe przydadzą się każdemu dziecku, jeżeli pozwala mu na to stan zdrowia. Warto wybrać zajęcia z elementami gimnastyki, akrobatyki, tańca i baletu. Dlaczego? Dlatego, że są ciekawsze. Trenerzy, by zainteresować dzieci, starają się prowadzić zajęcia z wykorzystaniem gier i zabaw ruchowych. I możecie być spokojni, nikt nie będzie wymagał zrobienia szpagatu już po tygodniu zajęć.

Ćwiczenia fizyczne zwiększają elastyczność, poprawiają koordynację całego ciała, rozwijają mięśnie i kształtują poczucie rytmu. Dziewczynki dzięki zajęciom z gimnastyki artystycznej zyskują wysoką sprawność fizyczną, rozwijają wiele pozytywnych cech, takich jak smukła sylwetka, poprawna postawa, estetyka ruchu. Chłopcy natomiast budują swoją sprawność fizyczną, nabywają umiejętności panowania nad swoim ciałem, ponadto zajęcia gimnastyczne uczą wytrzymałości. Gimnastyka ma pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Na takich zajęciach dzieci hartują siłę woli, nabierają pewności siebie, motywują się do aktywności fizycznej. Praca w grupie uczy dyscypliny i koleżeństwa.

Kiedy zacząć uprawiać gimnastykę artystyczną?

Uprawianie gimnastyki artystycznej można zacząć w dowolnym wieku, jeżeli nie dążycie do wielkich sukcesów. Jednak, żeby dziecko osiągnęło wielki sportowy sukces, zajęcia powinno się zacząć w wieku od 4 do 7 lat.

Jeśli ciągle macie wątpliwości, zapraszam na moje zajęcia. Możecie umówić się na konsultację lub trening indywidualny i na pewno zdecydujecie, czym będzie się zajmowało Wasze dziecko przez cały rok. Odpowiem chętnie na wszystkie pytania, proszę dzwonić pod numer telefonu +48-664-163-622.

Łącze wyrazy szacunku
Anna Grishina